ADAS

Unikátní systém pro vývoj a simulace ADAS a autonomních vozidel od Ansys

ANSYS-Adas.png

Pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS) jsou v poslední době běžnou, a v některých případech i povinou, součástí automobilů. Vývoj a testování těchto systémů je složitý, časově a finančně náročný. Proto Ansys nabízí široké portfolio programů pro zrychlení, zlevnění a zrychlení vývoje, simulací a testování ADAS nebo autonomních vozidel. 

Protože je problematika ADAS obsáhlá, nabízí Ansys pro její řešení několik programů, které se specializují na jednotlivé části systémů. Programy je možné používat odděleně pro vývoj nebo testování jednotlivých částí systémů nebo je propojit a získat unikátní a výkonný nástroj pro vývoj, testování a ověření funkčnosti ADAS nebo autonomního řízení.

2021-01-vrx-sensors-case-study.jpeg 

Návrh a testování světlometů

Světlomety automobilů jsou stále složitější a obsahují řadu funkcí, které zlepšují osvětlení silnice, ale zároveň neoslňují ostatní účastníky silničního provozu. Tyto světlomety musí být vybaveny pokročilými řídícími algoritmy. S programem Ansys AVxcelerate Headlamp je možné testovat světelné vlastnosti světlometů a jejich řídící algoritmy. V programu je možné: 

  • Testovat homogenitu a intenzitu světel ve statickém i dynamickém módu. 

  • Provádět virtuální noční jízdy. 

  • Testovat oslnění. 

  • Simulovat světlomety se systémy AFS, Matrix Beam, Pixel Beam. 

  • Testovat řídící algoritmy světlometů 

Při propojení sdriving simulátorem je možné provádět testování ve vlastním virtuálním světě. 

2020-11-speos-headlamp-stock.jpeg

Testování systémů založených na senzorech

Velké množství asistenčních systémů je založených na senzorech, jako je kamera, radar nebo lidar. Ansys AVxcelerate Sensors umožňuje přesnou simulaci těchto senzorů. Vstupem senzorů je virtuální obraz z driving simulátoru, který je zpracován senzory. Simulace samotných senzorů je založena na fyzikálních principech a je velmi přesná. Výstup ze senzorů je možné použít pro různé systémy strojového vidění a testovat jejich chování během simulované jízdy. Simulace je možné provádět jako MiL, SiL nebo HiL.

2020-11-5-Capabilities-VRX-Sensors.jpeg 

Ověření funkčnosti systémů strojového vidění

S ADAS je spojené i rozpoznávání objektů, které zachytí kamera. K tomu slouží Algoritmy strojového vidění, které je nutné řádně otestovat. Testování může, proběhnou ve virtuální realitě driving simulátorů nebo na reálných videozáznamech z testovacích jízd s programem Ansys SCADE Vision. Testování, které je založeno na videozáznamu probíhá automaticky a není nutný lidský zásah (nic není nutné označovat). Program automaticky nalezne Edge Cases, při kterých testovaný algoritmus selže.

2020-11-2-Product-headline-image-VRX-Sensors.jpeg 

Vývoj safety-crical embedded software

Řídicí systém pro ADAS nebo autonomního vozidla musí být nejenom funkční, ale i bezpečný. Vývoj bezpečného systému je komplikovaný, protože musí být dodrženy požadavky norem. Program Ansys SCADE je určený pro návrh, vývoj a testování safety-critical embedded softwaru. Ansys SCADE je založený na Model-based Systems Engineering (MBSE), vytváří se tedy model algoritmu, ze kterého je následně automaticky vygenerovaný kód v jazyce C. Certifikovaný generátor kódu (např. podle ISO 26262) zaručuje, že se vygenerovaný chová stejně jako model a vygenerovaný kód není nutné kontrolovat. S programem Ansys SCADE můžete: 

  • Vyvíjet, ladit a testovat řídící a kontrolní algoritmy. 

  • Vyvíjet, ladit a testovat grafiky displejů a HMI. 

  • Vše s podporou AUTOSAR 

Analýzy bezpečnosti podle řady norem

Systémy ADAS musí být od začátku navrženy tak, aby byly bezpečné. S programem Ansys medini analyze je možné provádět všechny potřebné analýzy: 

  • SOTIF (Safety Of The Intended Functionality) podle ISO PAS 21448 

  • Funkční bezpečnosti nejen podle ISO 26262 

  • Kybernetické bezpečnosti nejen podle ISO CD 21434 

 

Výstup z programu Ansys medini analyze je možné použít při návrhu řídícího algoritmu pomocí programu Ansys SCADE. 

2021-06-r2-autonomous-ncap.jpeg

Kontaktujte našeho poradce
Ing. Petr Pichlík, Ph.D.
Ing. Petr Pichlík, Ph.D.
+420 601 391 139 pichlik@techsoft-eng.cz

Poptat řešení

Využití v průmyslu

Automobilový průmysl
Elektromobilita

Nezávazná poptávka

Nezávazná poptávka
Odesláním formuláře berete na vědomí zásady zpracování osobních údajů.